Sepetiniz boş!
Müşteri Hizmetleri         : 09:00 - 18:00  Satış Ve WhatsApp Hattı : 0224 250 99 00 & 0541 589 60 65


 
 
TOPTAN FİYATINA, PERAKENDE SATIŞ 
3 Adet ve Üzeri Toptan Alımlarınız Daha Kârlı.
 
1000 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO 
Tüm Türkiye İçin Geçerlidir.
 
2 YIL SERVİS GARANTİSİ 
Türkiye'nin Her Yerine Servis Garantisi.
 

200AH 12.8V LEXRON LİFEPO4 LİTYUM AKÜ

Ürün Kodu:200AHLİTYUM726-760
Stok Durumu:100
Fiyatı: 27,693.88TL KDV Hariç: 23,078.24TL

3 ya da daha fazla 26,454.95TL
Miktar:     ya da   A.Listeme Ekle Ürün Karşılaştır
0 yorum  0 yorum     Yorum Yap

200AH 12.8V LEXRON LİFEPO4 LİTYUM AKÜ

Akü Tipi LiFePO4
Nominal Kapasite 200ah 12.8V
Standart Deşarj Süresi 100A@120min
Kapasite 2.56KWh
Cells Square 100Ah
Cycle Life  3500 times(1C/1C)
Ölçüler (mm) 522*238*223
Ağırlık (kg) 19.5
Sertifikalar CE/UN38.3/UL1642/IEC62133
 

 

Lityum Akü Teknolojisi ve Avantajları

Teknolojinin yararlarını her sektörde görüyor ve deneyimliyoruz. Bugün, gelişen yeni nesil teknolojiler sayesinde hayatımız daha kolay bir hale geliyor. Eskiden belki adını dahi bilmediğimiz teknolojiler, bugün günlük hayatımızın bir parçası oluyor. Teknolojinin faydalarını hayatın her alanında deneyimlemek mümkün. Yeni nesil teknoloji gibi dursa da aslında tarihi oldukça eskilere dayanan ve günümüze gelişerek gelen lityum iyon akü teknolojisinden bahsedeceğiz bugün sizlere. Lityum iyon akü teknolojisinin sağladığı avantajlara geçmeden önce hayatımıza yeni giren bu teknoloji hakkında kısa bilgiler verelim.

Lityum iyon akü nedir, kısaca…

Lityum iyon akü ne demek kısa tanımı ile başlayalım. Lityum iyon akü için bir çeşit “doldurulabilir pil” demek mümkündür. Elektronik araçlarda kullanılan bu teknoloji yüksek enerji sağlayan uzun ömürlü pil çeşitlerinden biridir. Günümüzde lityum iyon akü teknolojisi kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Lityum iyon piller diğer muadillerine göre çok daha hafif bir yapıya sahiptir. Lityum iyon piller küçük ve taşınabilir boyuttadır bu da kullanım avantajı sağlar. Hafif olmasının bir diğer nedeni lityum iyon pillerin en üst seviyede doldurabilme yoğunluklarına sahip olmalarıdır. Lityum iyon pilleri şarj etmek için tamamen boşalmalarını beklemeye gerek yoktur. Eğer şarjı yarıda kesmek gerekirse pil için olumsuz bir durum söz konusu olmaz. Lityum iyon akülerin diğer adı lityum iyon pillerdir. İlk olarak 1931 yılında geliştirildiği bilinir. O dönemden günümüze sürekli olarak değişim göster lityum iyon aküler, pek çok avantaja sahiptir. Lityum aküler piyasada bulunan diğer standart pillere kıyasla çok daha uzun ömürlüdür. Kolay şarj edilebilir olması kullanım kolaylığı sağlar. Hemen hemen tüm elektronik cihazlarda kullanılabilir. Lityum piller yüksek yoğunluğa sahiptir bu nedenle kimyasal içerikli pillere oranda daha hafiftir. Performansı yüksektir ve ihtiyaç duyulduğunda kolayca şarj edilebilirler.

Lityum iyon akülerin ömrü ne kadardır?

Lityum iyon aküler ya da diğer adıyla lityum pillerim ömrü üretim süresiyle bağlantılıdır. Üretim bittiğinde ve piller raflarda yerini aldığında pillerin ömrü başlar. Lityum iyon pilin ömrü, üretim tarihine bağlıdır demek mümkündür. Yanı sıra kişinin, pili kullanma şekline göre de pilin ömrü uzar ya da kısalır. Bir lityum pil ortalama 25 derecelik bir ortam sıcaklığında muhafaza edilirse ve hiç kullanılmazsa, her kullanım sonunda tamamen şarj edilse bile pil ömründe ve performansında azalma yaşanabilir. Lityum pilin ömrü aynı zamanda bulunduğu ortamın sıcaklığına göre de değişir. Sıcaklık ne kadar artarsa pilin kullanım ömrü de o kadar azalacaktır. Tam tersi bir tabloda; pilin saklandığı ortam sıcaklığı düştükçe pilin kullanım ömrü de artış gösterecektir. Lityum pilin kullanım ömrünü etkileyen bir diğer unsur ise pilin şarj seviyesidir. Pil tamamen boşalmış bir şekilde bataryaya bırakılmamalıdır. Piller boşalmış ise, hiç kullanılmasa dahi kullanım ömrünü tüketebilir. Bu nedenle pil içerisinde çok az miktarda dahi olsa şarj bırakmak önemlidir.

Lityum iyon akünün avantajları nelerdir?

Yukarıda kısa kısa değindiğimiz avantajlara devam edelim. Lityum iyon akü ya da bilinen diğer adıyla lityum iyon piller pek çok avantaja sahiptir. Lityum aküler aynı kapasiteye sahip diğer akülere kıyasla çok daha az yer kaplar. Yine aynı kapasiteye sahip diğer akülere oranla çok daha hafif olduğunu söylemek mümkündür. Lityum akülerin kullanım ömrü birden tükenmez ancak zamanla aküde bir takım kapasite kayıpları söz konusu olabilir. Bunun kullanım şekliyle de bağlantısı vardır. Aküler uzun ömürlüdür ancak ömrünü kısaltan durumlar vardır. Zaman ilerledikçe eski performansını gösteremeyebilirler. Lityum akülerden eğer eskisi kadar performans alınmıyorsa, akünün kullanım ömrü azalıyor demektir. Lityum aküler istenildiği zaman şarj edilebilirler; pilin şar edilebilmesi için tamamen boşalmasını beklemeye gerek yoktur. Yaklaşık 2 ila 2,5 saat içerisinde şarj edilebilirler. Lityum akülerin kullanımı güvenlidir; herhangi bir sızdırma ya da zehirli gaz salınımı görülmez. Lityum aküler yüksek oranda şarj ve deşarj kapasitesine sahiptir. -30 dereceden 60 derecelik sıcaklığa kadar akü kullanımı söz konusu olur. Lityum iyon akü fiyatları, diğer muadillerine göre biraz daha fazla olabilir. Ancak kullanım ömrünün uzun olduğunu düşünürsek fiyat ve performans dengesinin iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Lityum iyon akü dezavantajları nelerdir?

Elbette avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Yukarıda kısaca değindiğimiz gibi pillerin kullanım ömrü üretim tarihinden itibaren başlar ki bu büyük bir dezavantajdır. Li-ion piller hatalı kullanıldıklarında birtakım güvenlik açıkları doğurabilirler. Genel olarak güvenli olduklarını söylemek mümkündür ancak hatalı kullanım birtakım sorunlara yol açabilir. Lityum iyon piller doğrudan yüksek ısıya ya da doğrudan güneş ışığına maruz bırakılırlarsa patlayabilir ya da tutuşabilirler. Bu nedenle daima korunaklı bir alanda muhafaza etmek direkt güneş ışığına maruz bırakmamak gerekir.

 
 

Yorum YapNot: HTML'ye dönüştürülmez!

Kötü           İyiBenzer Ürünler (1)